Kompas Mikro Tacktick

Chciałbym podzielić się informacjami na temat kompasów elektronicznych i wykorzystania w taktyce i strategii regatowej.

Wielu zawodników korzysta z kompasu ale jest też duża grupa która chciałaby wykorzystać to urządzenie i polepszyć swoje wyniki w regatach. Zalety kompasów to przede wszystkim  niewielka waga w porównaniu z kompasami analogowymi, widoczny ekran z wyraźnymi odczytami ,łatwiejsze mocowanie i dodatkowe funkcje i możliwości o których będzie w dalszej części. W tym artykule skupie się na kompasie TO60 Mikro Kompas Tacktick, najbardziej popularny wśród żeglarzy regatowych.

Przed zakupem kompasu najlepiej sprawdzić czy przepisy klasowe dopuszczają używania tego rodzaju kompasu.

 

 

 

Mikro Kompas Tacktick ma następujące  funkcje:

 

Funkcja kompas

 

Funkcja taktyczna (zmiany kierunku wiatru)

 

Funkcja tajmer odliczanie czasu do startu

Funkcja kompas. Na obu ekranach widoczny jest ten sam odczyt (kursu). Sprawdzanie korzystnego końca linii startu. Przykład

 

Żeglujemy wzdłuż linii startu. Zaczynamy od statku komisji regatowej na prawym halsie żeglujemy idealnie na znak (pin) odczytujemy wskazania kompasu. Kurs w kierunku pinu wynosi 85 o  w połowie linii wyostrzamy tak aby bom grota był przez jakiś czas w diametralnej wtedy odczytujemy wskazania kompasu 175 o. Dodajemy do 85 o, 90 o i mamy informacje jeżeli jest 175 o to linia jest ustawiona prostopadle do wiatru.

 

 

Jeżeli odczyt jest mniejszy niż 175 o na przykład 165 o to jest korzystny pin jeżeli odczyt z kompasu jest większy niż 175 o na przykład 185 o to korzystny koniec to statek komisji regatowej.

Musimy mieć świadomość że jest to sytuacja która się zmienia. Kierunek wiatru zmienia się cały czas więc musimy mieć świadomość że za jakiś czas musimy takiego pomiaru dokonać jeszcze raz . Może też być sytuacja kiedy komisja przestawi znak wtedy należy dokonać pomiaru jeszcze raz pomiary. Nie zawsze się zdąży ale trzeba próbować aby być pewnym co do tendencji zmian wiatru.

 

 

 

 

 

Po dokonaniu pomiarów linii startu następny etap to kontrola zmian wiatru.

 

Funkcja taktyczna. Ustawiamy kompas w opcji taktycznej. Po przestawieniu kompasu na wyświetlaczach widzimy różne odczyty przesunięte względem siebie o 90o. Mikro kompas dodaje lub odejmuje połowę konta martwego (kąta zwrotu)który ustawiliśmy przed wyjściem na wodę ( np. 900)Na lewym halsie będzie odejmował a na prawym dodawał 450 do kursu którym żeglujemy. Aby sprawdzić jaki jest kierunek wiatru płyniemy na halsie niewielki odcinek kontrolując odczyt np.175 o .Oznacza to że linia startu jest idealnie ustawiona i oba końce są tak samo korzystne.

Jeżeli odczyt w czasie pomiaru wiatru będzie np. 165o to korzystny jest pin,(zmiana poszła w lewo a jeżeli np. 185 o to korzystny jest statek komisji regatowej, zmiana wiatru poszła w prawo. . Musimy pamiętać że taka niewielka różnica kierunku wiatru da i mieć świadomość że ta sytuacja cały czas się zmienia. Za minutę może byś całkiem inaczej zwłaszcza przy słabym wietrze .Kiedy wiatr jest umiarkowany lub silny zmiany są mniejsze i bardziej przewidywalne. Powinniśmy cały czas obserwować zmiany wiatru i starać się przewidzieć tendencje. W opcji taktycznej kompas wskazuje kierunek wiatru tylko wtedy gdy żeglujemy na wiatr.

 

 

 

 

 

Sprawdzamy czy wiatr poszedł w lewo czy w prawo i o ile stopni. W opcji taktycznej jest możliwość ustawienia  dokładności  odczytów kompasu  co 5o, 7o lub 2o

 

Żeby nie było błędów odczytów na prawym i lewym halsie musi być odpowiednio ustawiamy kont zwrotu np.90 o. Kont zwrotu uzależniony jest od klasy jachtu na którym żeglujemy i od prędkości wiatru, waha się pomiędzy 90o-80o. Gdy odpowiednio ustawimy kont zwrotu, odczyt kierunku wiatru powinien być taki sam przed i po zwrocie.

Niektórzy pamiętają odczyty  a inni robią notatki pisakiem na burcie. Istotą jest zapamiętanie średniego kierunku wiatru i w jaką stronę idzie  zmiana wiatru. Każda metoda jest dobra byle by była skuteczna. Łatwiej zapamiętujemy średni kierunek wiatru i odchyłki w lewo i w prawo na kompasie elektronicznym niż na  analogowym.

 

Zbliża się start.

 

Funkcja tajmer.  Włączamy funkcję tajmer i czekamy na sygnały. Po starcie tajmer przełącza się na opcje ostatnio używaną to znaczy w naszym przypadku opcja taktyczna. Od razu po sygnale startu odczytujemy zmiany kierunku wiatru. Musimy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy obsługa kompasu wymaga również treningu nie wystarczy tylko zamontować i zaraz będziemy wgrywać. Ale jeżeli to jest ta rezerwa której uruchomienie pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników to zapraszam do sklepu taktyk.sails.pl.

 

Życzę sukcesów. Następny artykuł będzie poświęcony bardziej skomplikowanemu modelowi kompasu Race Master.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*